Cand simti ca esti prea obosita, lasa inima sa gandeasca. Crede-ma ca nu va alege gresit, ci va alege ce e mai bine pentru tine.
Hai sa ne potrivim inimile, puiule, asa cum se potrivesc ceasurile, la ora de vara sau la ora de iarna, dar noi, scumpa mea, sa le potrivim la... iubire, la dragoste. Si sa fie atat de bine potrivite, incat nici un ceasornicar, fie el si elvetian, sa nu le poata deregla.
Am cautat si am gasit "cheia cu care se regleaz inima ta", cauta si tu in mine, si ai sa gasesti cheia cu care sa ne potrivim inimile.
Sunt singur in camera care inca pastreaza cu sfintenie mirosul tau sau poate vine din mine, din interiorul meu, din suflet, pentru ca il simt in fiecare colt din aceasta lume.
In singuratatea si linistea ce imbata camera, imi aud gandurile cum zboara spre tine ca niste porumbei mesageri care, probabil, asteapta raspunsul de la tine pentru a se intoarce inapoi si sa mi-l impartaseasca.
Tot aici imi aud si inima cum bate... si bate... asa de tare incat, imi da impresia ca si-ar dori sa evadeze din pieptul meu, sa dea o fuga pana la tine. Sa se aseze frumos si linistit pret de cateva minute in pieptul tau... nu pentru mult timp, ci doar atat cat e nevoie ca tu sa simti pentru cine bate; sa simti cum, in prezenta ta, ea isi schimba ritmul, devenind mai rapid, mai alert, de parca ar vrea sa iti spuna ca te vrea, ca vrea ca inima ta sa ii fie partasa de acum inainte la toate bucuriile si greutatile vietii.
Cand simti ca esti prea obosita, lasa inima sa iti lumineze drumul. Nu spre fantezii desarte sau trucuri de doi bani, ci spre sinceritate, respect, iubire si intelegere.
Cand esti prea obosita, asculta-ti inima si incearca sa o intelegi... si crede-ma ca tu stii sa o intelegi cel mai bine, pentru ca face parte din tine.
Fa din viata mea o arta...
bit.ly/2rqfEKu