Incercam de multe ori sa ne deschidem usile sufletului sa primim "noul" in el.
Nimeni insa, care intra, nu respecta nici cele mai de baza reguli de bun simt: "pastrati linistea si curatenia!". Unii pentru ca nu stiu, altii pentru ca nu vor. Dar toti se aseaza pe scaunul cel curat si privesc cu pofta tot ce gasesc acolo.
M-am saturat sa dau de "minti deschise" si-n suflet sa iti intre de parca acum ar fi venit din gradina arata si proaspat plouata, plini de noroi pe cizme sau pe bocanci.
Am invatat sa las trecutul acolo unde ii este locul, sa imi doresc sa intru in suflete. Am mai fost si... ori am iesit de buna voie ori am fost izgonit. Am iesit de buna voie de acolo unde nu ma simteam comod. De acolo de unde chiar purtatorul sufletului nu isi dorea curatenia. Am fost izgonit pentru ca, poate fara sa vreau, am intrat si eu in alte suflete cu papuci murdari si i-am sters de covor.
Nimeni insa, care intra, nu respecta nici cele mai de baza reguli de bun simt: "pastrati linistea si curatenia!". Unii pentru ca nu stiu, altii pentru ca nu vor. Dar toti se aseaza pe scaunul cel curat si privesc cu pofta tot ce gasesc acolo.
M-am saturat sa dau de "minti deschise" si-n suflet sa iti intre de parca acum ar fi venit din gradina arata si proaspat plouata, plini de noroi pe cizme sau pe bocanci.
Am invatat sa las trecutul acolo unde ii este locul, sa imi doresc sa intru in suflete. Am mai fost si... ori am iesit de buna voie ori am fost izgonit. Am iesit de buna voie de acolo unde nu ma simteam comod. De acolo de unde chiar purtatorul sufletului nu isi dorea curatenia. Am fost izgonit pentru ca, poate fara sa vreau, am intrat si eu in alte suflete cu papuci murdari si i-am sters de covor.
Poate atunci eram prea tanar sa imi dau seama ce fac sau poate pur si simplu nu imi pasa. Am gresit mai mult decat imi este "permis" si da, regret multe din greselile mele, pe de o parte, dar ma gandesc ca fara ele nu as fi avut curaj sa ma duc mai departe.
Nu vreau averi in bani sau bunuri, vreau ca sufletul meu sa fie impacat langa persoana pe care o merita si care il merita.
Azi vreau liniste...sa o primesc si sa o ofer mai departe. Vreau ca in momentele care unesc trupurile noastre sa fim doar noi, noi doi cu ale noastre dorinte si vise.
Zavoraste usile sufletului dupa mine; sau lasa-ma sa locuiesc in continuare in dansul. Asa cum am mai spus, am gasit multa dezordine in el, in sufletul tau. Nu am de gand sa fac mai mare dezastru in el, ci din contra vreau sa fac curat... dar pentru asta am nevoie de permisiunea ta.
Un lucru esential de stiut este ca nu vreau sa fac ordinea dupa bunul meu plac. Ordinea trebuie sa fie cea fireasca, cea in care amandoi sa ne simtim fericiti si impliniti unul langa celalalt.
Asa cum am mai spus si in sufletul meu e dezordine. Si iti dau voie sa faci curat in el, dar nu dezastru, pentru ca nu stiu daca se poate mai rau.
Te vreau langa mine pentru a ne face fericiti unul pe celalalt, nu pentru a ne chinui unul pe celalalt. Nu sunt facut sa stau departe de tine, nu pot si nu mai vreau. Vreau sa uitam de noi cand suntem unul langa altul.
...
Nu vreau averi in bani sau bunuri, vreau ca sufletul meu sa fie impacat langa persoana pe care o merita si care il merita.
Azi vreau liniste...sa o primesc si sa o ofer mai departe. Vreau ca in momentele care unesc trupurile noastre sa fim doar noi, noi doi cu ale noastre dorinte si vise.
Zavoraste usile sufletului dupa mine; sau lasa-ma sa locuiesc in continuare in dansul. Asa cum am mai spus, am gasit multa dezordine in el, in sufletul tau. Nu am de gand sa fac mai mare dezastru in el, ci din contra vreau sa fac curat... dar pentru asta am nevoie de permisiunea ta.
Un lucru esential de stiut este ca nu vreau sa fac ordinea dupa bunul meu plac. Ordinea trebuie sa fie cea fireasca, cea in care amandoi sa ne simtim fericiti si impliniti unul langa celalalt.
Asa cum am mai spus si in sufletul meu e dezordine. Si iti dau voie sa faci curat in el, dar nu dezastru, pentru ca nu stiu daca se poate mai rau.
Te vreau langa mine pentru a ne face fericiti unul pe celalalt, nu pentru a ne chinui unul pe celalalt. Nu sunt facut sa stau departe de tine, nu pot si nu mai vreau. Vreau sa uitam de noi cand suntem unul langa altul.
...