joi, 14 noiembrie 2019

Bani...și prieteni

Nu mare îmi este mirarea când văd o mulțime de Iuda pe fața pământului. Sunt in stare sa fută sau chiar sa o scoată la produs pe propria lor mamă; cea care le-a pus prima țâță în gură. Și când vezi așa ceva, trebuie să te mai gândești de ce se întâmplă lucruri urâte intre prieteni?
Când eram mai tânăr, undeva la 16-20 de ani, mă supărăm sau se supărau prietenii pe mine daca le luam gagica, sau invers.
Azi ne vindem pe o mana de galbeni negrii, câștigați din munca altora. Nu mai avem nevoie de oameni care gândesc, avem nevoie de marionete de la un teatru ieftin de păpuși. Problema este că, mare parte din noi, nu știm să mânuim marionetele și atunci se întâmplă inevitabilul.ca prin minune, marionetele prind viață și glas. Încep sa vorbească... despre faptul că nu le știai mânui, că nu le hrănești, că nu le întreții. Și ce urmează? Urmează ca marionetele sa fuga in lume, iar tu, păpușar prăpădit și neștiutor ce ești, incepi sa atunci cu rahat in marionete, care...stai puțin... uită-te la ele, ce frumos cresc și se dezvoltă. Asta pentru că au văzut mișcările greșite pe care tu le-ai făcut când erai un pizdos păpușar, iar acum ești pe drumul de a ajunge un rupt în cur și coate goale.
Stai liniștit, o marioneta ajunsă păpușar e mult mai greu de doborat, aproape imposibil.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu